TÜRKİYE GÜNDEMİ 

 ALMANYA GÜNDEMİ 

 ISTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 

 DANIŞMANLIK HİZMETLERİ 

  BI AWB MENÜLERİ 

 MÜŞTERİ SORULARI YORUMLARI 

 SAVUNMA SANAYİİ STRATEJİSİ 

 FİNANS KRİZİ KOMPLEKS DENGELER 

 ÖZEL EĞİTİM HİZMETLERİ  

 
New Page 1
Ana Sayfa  >  BI AWB MENÜLERİ  >
     
BI AWB MENÜLERİ

İŞLEM KODLARI

 
 

 

BW de mevcut tüm verilerin yapılarına(metadata) ve bilgi akımlarına şematik olarak AWB ana kumanda masasından Modellierung ve Metadata Repository menüsü seçilerek kolayca ulaşılabilir. AWB Merkezi Kumanda Masası ile Veri Ambarı Elemanları tanımlanarak, işletmenin hedef büyüklükleri ihtiyaç analizine göre tanımlanan veri modeline uygun şekilde olarak boyutlandırılır.
 
AWB Kumanda masasına geçiş, seçilecek uygulama ve beklenen veya içinde bulunulan geçiş menülerine göre işlem kodu olarak RSA1 komutu verilerek yapılır. Burada Modelleme menüsü seçilerek hangi Objeler üretilecekse, Info Objects, InfoSources,InfoProvider, InfoPackages tıklanarak ağaçları görülür. InfoCube lardan mini küpler (Agregat) seçilip tanımlanabilir.Sağ fare tuşuyla da bunların Context menüleri seçilebilir. AWB üzerinden Business Content ve Metadata Repository ile tüm veri yükleme ve seçilebilecek sisteme bağlanmış veri kaynak sistemleri, PSA, ODS Objeleri tabloları görülüp istenen seçenekler işaretlenerek veri yüklemesi, veri tipine göre ETL fonksiyonları aktarma ve dönüştürme (data transfer and transformation rules) kaideleri kullanılarak uygulanabilir. Drag&Drop fonksiyonları istenildiği gibi ayarlanabilir.
 
AWB de bulunan Monitoring ve Scheduling düğmelerine tıklanarak İstatistikleri ve yüklemeleri planlanıp uygulanmaları izlenebilir.
 
InfoObject leri üretmeden önce sağ fare tuşunu kullanarak Info Area ve InfoObject Catalog larını üreterek asılacakları ağaç kök ve dallarını, Uygulama bileşenlerini, hiyerarşilerin kök ve düğümlerini, zyapraklarını doğru tanımlamak gerekir. Aksi halde yeni üretilen objeler arandıklarında bulunamayabilir. Yeni üretilen objeler ve veri alanları, doğru bir sistematik isimlendirme ile tanımlanarak, InfoArea ve InfoObject Cataloge ve Uygulama Bileşeni hiyerarşisine göre yapılandırılıp ağaçlarında olması gereken yerlerine yerleştirilemezlerse, sistem tarafından otomatik olarak   kayıp objeler bölümüne atılırlar.
 
AWB yi bulunduğunuz menüden işlem hanesine RSA1 komutunu vererek açtıktan sonra, AWB nin sol en üst köşesinde bulunan InfoObjects, InfoProvider menülerine önce sol sonra da sağ fare tuşu ile tıklayarak InfoArea, InfoObject katalog ve Uygulama Programları bileşenlerinizi (Application Programming Componenten) ağaç yapısında fare ile işaretleyip üstüne basıp çekerek (drag &drop) istediğiniz dala asmak suretiyle üretip yapılandırabilirsiniz. InfoArea ile Uygulama Programı bileşenlerini aynı ağaç dalı seviyesine asabilirsiniz.
Böylece InfoSource ağacındaki InfoSource ları Uygulama Programı bileşenleri üzerine çekip bırakmak suretiyle kolayca kullanabilirsiniz.
 
InfoObject ağacından InfoObject Kataloglarını ve InfoProvider ağacından da InfoProvider ları InfoArea lar arasında kaydırabilirsiniz. Bir InfoArea veya Uygulama Programı Bileşenleri alanı dahilinde tüm nesnel Objeler kendiliğinden alfabetik olarak sıralanmaktadır. Aynı seviyede sıra değiştirmek artık mümkün olmayacaktır. AWB menüsündeki PSA ağacında ise nesnel Objeleri kaydıramazsınız, zira bu ağaç aynen InfoSource ağacına göre kendiliğinden sıralanmaktadır. Aynı şekilde Veri Kaynak Sistemleri(Quellsystems) ağacında da nesnel Objeler drag&drop ile kaydırılamaz, zira bunlar da InfoSource Ağacına göre kendiliğinden sıralanmaktadırlar.  
 
SAP NetWeaver 2004s yazılım platformunda Veri Kaynaklarını otomatik olarak üretmek için:
 
1.     SAP BW AWB sin deki Quellsystem ağacına sağ fare tuşu ile dokunarak ‘ otomatik yarat’(Create) alternatifini seçip tıklayınız.
2.     Veri Kaynak sistemindeki sunucu(server) ismini ve giriş password unu yazınız; örneğin
Server İsmi: pswdf01
System ID:   MiniSAP
System Nr.: 01
  
3.     ERP- SAP R/3 Kaynak sisteminde de arka plandaki mevcut Kullanıcı için geçerli bir password veriniz.
4.     SAP BW kullanıcı password unuzu girip giriş tuşu ile onaylayınız. Bu Password unuzun SAP NetWeaver 2004s de ki SAP BW Uyarlanmasına(Customizing) Giriş menüsünde SAP sistemi ile SAP BW sistemi ALE Haberleşme Bağlantısında teklif edilen ALEREMOTE opsiyonunu seçerken Administrator tarafından belirlebmiş olması gerekir.
5.     Kabul tuşuyla Veri Kaynak Sisteminize Remote Log in ile gireceksiniz.
6.     Kullanıcı(Mandant) seçimini yaparak kendinizi sisteme Systemadministrator olarak tanıtınız. RFC ile iki sistem arasındaki diğer mantıksal bağlantıları   tesis edebilmek ve hedef sistemin IP adresini girmek için Systemadministrator yetkisine sahip olmalısınız. Kaynak sisteminde RFC ile bağlanmak istenen sistem in IP adresi ve Kullanıcı ismi önceden doğru tanımlanmış olmalıdır. Bu bilgileri sistemde mevcut olan ‘Bağlantı Test’ yetkisiniz varsa, bu opsiyonu seçerek test edebilirsiniz. Kullanıcı Profili de otomatik olarak sistemce üretilip tanıtılacaktır.
7.     Kaynak veri sisteminde kullanıcı olarak kaydınız varsa, bunun doğruluğunu ayrıca kontrol ediniz.
8.     Kaynak Veri sistemince okunan girdiğiniz bilgiler üzerine SAP BW ile ERP Veri Kaynak sistemi RFC ile bağlanacak ve sağ alt köşede kurulan RFC bağlantısını doğrulayıcı olarak BW-ALEREMOTE kaydı okunacaktır.
 
 
 
 

 

 
 

 

       

 

Copyright © 2008 Mehmetrdassapbidanismani.com Tüm Hakları Saklıdır..

Ana Sayfa  |  Güncel  |  Eğitim Danışmanlığı  |  Hr Pr Danışmanlığı  |  Üye Girişi  |  Kitap Siparişi  |  Kitap Oku  |  Yeni Projeler  |  İletişim

 

Web Tasarım ve Kodlama: ATLASDİZAYN.NET